VII-ми фестивал „Изкуството на барока“ (2013)

сеп.
25
ср
2013
Бах в Берлин
сеп. 25 @ 19:00 – 21:00
През 1747 г. Йохан Себастиан Бах посещава Берлин по покана на своя син Карл Филип Емануел. Кралят Фридрих Велики посреща с почести очаквания гост и демонстрира богатия музикален живот в двора. Произведенията, композирани по повод тази визита, ще прозвучат в изпълнение на виртуозните солисти на ансамбъл Les Ambassadeurs.  В програмата: Й. С. Бах, К. Ф. Е. Бах, Ф. Бенда, Й. Й. Кванц
сеп.
30
пн
2013
Ансамбъл Cafébaum
сеп. 30 @ 19:00 – 21:00

Ансамбъл Cafébaum

  • Иван Илиев – цигулка
  • Филип Вагнер – обой
  • Анна Флумиани – фагот
  • Федерика Бианки – клавесин

Четиримата млади изпълнители се срещат през 2009 година и обединени от обща страст – музикалното камерно творчество от 17 и 18 век, започват активна подготовка, която ги възнаграждава с призове и концерти в Швейцария, Германия, Франция, Румъния и др. Програмата им в София ще представи коктейл от солови и трио сонати от Хайнихен, Хендел, Брешанело, Вивалди и др.

окт.
9
ср
2013
Phantasticus & Choraicus
окт. 9 @ 19:00 – 21:00

Явор Генов – лютня и барокова китара

В програмата: Капсбергер и Санс

Представяне на копия на старинни инструменти, изработени от лютиера Христо Георгиев

Явор Генов ще представи своя най-нов компактдиск със солови произведения за лютня от Капсбергер, демонстрирайки два от господстващите композиционни стила през 17 век. Лютиерът, изработил лютнята и бароковата китара на Явор Генов, както и редица други старинни инструменти, ще покаже интересни детайли от своето ателие. Среща с Христо Георгиев в залата след концерта.

окт.
16
ср
2013
1000 години френски гайди
окт. 16 @ 19:00 – 21:00

Франсоа Лазаревич – мюзет

С ивънредния си талант да засвирва с лекота на всякакви духови традиционни инструменти, френският гайдар и флейтист ще представи на българската публика традиционната френска гайда -мюзет и репертоара й през вековете. Дали безпогрешното чувство за ритъм на мосю Лазаревич, ще бъде провокирано от българските народни ритми…

В програмата: творби от Боамортие, Карубел, Адам де ла Ал и др.

окт.
17
чт
2013
Съвременни интерпретатори на Бах
окт. 17 @ 19:00 – 21:00

Веско Стамболов – пиано

Творческият стил на Бах е определян от съвременниците му като архаичен, старомоден. В контекста на музикалната история на 19 и 20 век композициите му са ненадминати, задълбочени, актуални , разтърсващи и днешния слушател с хармоничното си и структурно съвършенство. С риск да извневери на практиката си за автентичност на инструмента, фестивалът предоставя сцената на утвърдения Бахов интерпретатор Веско Стамболов заизпълнение на рядко свирени клавирни сюити от Й. С. Бах

Уви, в България все още няма концертен клавесин, отговарящ на типа инструмент, използван по времето на Бах.

окт.
23
ср
2013
Концерт посветен на 300 годишнината на Арканджело Корели (1653 – 1713)
окт. 23 @ 19:00 – 20:00
  • Зефира Вълова – цигулка
  • Линда Манчева – виолончело
  • Алан Размусен – клавесин
  • Явор Генов – лютня

През 1700 година Корели публикува своя опус 5, съдържащ 12 солови сонати за цигулка и басо континуо. Творбите придобиват огромна популярност, биват преиздавани, редица композитори, съвременници на Корели, публикуват орнаментация към тях, а Джеминиани дори ги оркестрира. Безспорно, съдбата на инструменталната музика е променена! С почит към Корели ще прозвучат сонати за цигулка и басо континуо из оп. 5 в изпълнение на фестивален камерен ансамбъл.

окт.
29
вт
2013
Моцарт и фортепианото
окт. 29 @ 19:00 – 21:00

Василий Илисавский – фортепиано

ное.
5
вт
2013
Fermate il passo
ное. 5 @ 19:30 – 20:30

Вива Бианка Луна Бифи – виел и глас

Уникално one-man-show на извънредната италианска изпълнителка, вдъхновена от ренесансовите изпълнителски практики. Фротолите (типична ренесансова лирично музикална форма) са на пръв поглед прости, но представляващи непрестанен източник на вдъхновение със своя музикален и поетичен потенциал…

ное.
20
ср
2013
Музика от френския кралски двор
ное. 20 @ 19:30 – 21:30

Ансамбъл Les Ambassadeurs

  • Диригент: Алексис Косенко
  • Солисти: Андерс Далин – тенор (Швеция)
  • Зефира Вълова – цигулка

В навечерието на 250 годишнината от смъртта на двама от най-гениалните френски композитори, “Посланиците” и Алекси Косенко ще изпълнят за пръв път в България арии, увертюри и концерти от Жан-Мари Льоклер и Жан Филип Рамо. Сред тях са прословутите Air pour les Sauvages, цигулковия концерт в ре мажор и флейтовия до-мажорен концерт, арии заhaute-contre из оперите “Платея”, “Кастор и Полюкс” с един от най-търсените тенори за френски бароков репертоар Андерс Далин.

ное.
22
пт
2013
Il Grosso Mogul
ное. 22 @ 19:30 – 21:30

Ансамбъл Les Ambassadeurs

съвместно с Хор към храм Св. Седмочисленици

Диригент: Алексис Косенко (Франция), Диригент на хора: Снежана Григорова

В сърцето на програмата са инструменталните концерти, носещи сходно название Il Grosso Mogul и Il Gran Mogol. Първият с уникално екзотична цигулкова каденца, поверена на Зефира Вълова, а вторият – флейтов концерт, открит само преди 3 години и записан за Naïve от виртуозния Алекси Косенко. Още инструментални концерти и вокално-инструментални творби от Антонио Вивалди ще закрият 7-то издание на фестивала, точно както тържествените меси във венецианската Ла Пиета.

Образователни прояви:

Серия образователни концерти за деца „Живи картини от времето на Шарл Перо“