

Специално за публиката на Изкуството на барока, нейният фаворит от Холандия – виртуозният Ерик Босграаф ще свири не само на блокфлейта, но и на шалюмо. Този предшественик на кларинета, инструмент съществувал само няколко десетилетия, вдъхновява Телеман и колегите му в Дармщат да експериментират с тембри и музикални окраски. Освен редки и интригуващи творби, Босграаф ще свири и Вивалдиеви и Бахови шедьоври. Обединени в ансамбъл Кордевенто, той ще се представи в компанията на елегантната блокфлейтистка Уей Хунг от Тайван, българската фаготистка – специалист в областта на барокова интерпретация Сабина Йорданова и още изпълнители на старинни инстументи от Италия, Русия и Германия.
Ансамбъл Кордевенто
- Ерик Босграаф – шалюмо, блокфлейта
- Карл Розман – шалюмо, блокфлйета
- Уей Хунг – блокфлейта
- Сабина Йорданова – бароков фагот
- Анна Дмитриева – цигулка
- Евгения Бауер – виола
- Алесандро Пиану – чембало
В програмата: творби от Телеман, Граупнер, Вивалди
Фестивалът е част от календара на културните събития на Столична община за 2019-та година.

“Повече от всеки друг композитор чувстваме Шуман като близък приятел. Странно е да сме така близки с човек, отишъл си преди повече от 150 години и то човек, изключително свит и срамежлив. Но чрез своето музикално творчество Шуман ни доверява най-дълбоките си тайни – превежда нас слушателите през всичките си настроения. Той е и най-автобиографичен сред романтичните композитори, доверявайки ни се по начин, който би бил немислим за по-ранни композитори. И въпреки неговата откритост, остават много неразбрани аспекти за човека и музиканта Роберт Шуман.”
Стивън Исърлис
- Альона Баева – цигулка
- Пламен Папазиков – баритон
- Василий Илисавский – хамерклавир
В програмата: камерни творби от Шуман

Единство от виртуозност, изящество и завладяващи емоции в една програма, посветена на френския стил. Композитори, които усъвършенстват изпълнителските похвати за своя инструмент и оставят наследство от ефектни и брилянтни творби ще предизвикат тримата изпълнители. В неповторимата атмосфера на “Оборище 5” на 9 ноември ще свирят италианецът Мауро Колантонио, който свири на виола да гамба и флейта, Николай Стойков – клавесинист, а също и флейтист, както и цигуларката Зефира Вълова – доказала страстта си към старинния репертоар с множество концерти у нас и в чужбина.
- Зефира Вълова – цигулка
- Мауро Колантонио – виола да гамба, траверсо
- Николай Стойков – клавесин
В програмата: Льоклер, Маре, Мондонвил, Рамо

С копнеж по мита за Орфей, дуото Данчева – Пазоти ще изпълнят арии и ламенти от съвременника на Монтеверди – сицилианецът д’Индия. Той се запознава с всички стриктни и модерни вокални форми на своето време и синтезира в творчеството си най-ефективните композиторски похвати за да “предизвика афектите на душата”.
- Алена Данчева – сопран
- Микеле Пазоти – теорба
В програмата: Зигизмондо д’Индия, Капсбергер, Пичинини
Фестивалът е част от календара на културните събития на Столична община за 2019-та година.

Италианският музикален Ренесанс и неговото отражение.
Концерт-спектакъл посветен на ренесансовия и ранен бароков естетически идеал с участието на български гласове, балет и ансамбъл с дългогодишна дейност в областта на старинния вокален репертоар. Както Studiolo е пространство за създаване и преклонение пред изкуствата, за среща на античността със съвремието, така и концертната програма ще предложи в оригинал оперни сцени, дуети и инструментални творби от италиански композитори от 17 век, но и съвремнна творба от А. Атанасов по Монтевердиевите Ballo delle ingrate.
Инструментален ансамбъл Tutti soli
със солисти:
- Мария Радоева – сопран
- Снежина Куманова – мецосопран
- Димитър Арнаудов – контратенор
- Пламен Бейков – бас
- Виржиния Атанасова – диригент
и
- Пенка Казанджиева – сценичен дизайн
- Ангелина Гаврилова – хореограф
В програмата: Луиджи Росси, Дж. Пикки, Атанас Атанасов и др.

Европейското турне на полския контратенор и брилянтните инструменталисти от “Златната ябълка” ще започне в София! Програмата е посветена на различните проявления на любовта в оперния бароков репертоар и представя втория солов албум на Якуб Йозеф Орлински , завършил Джулиард в Ню Йорк и превърнал се в световна сензация не само заради извънредния си тембър и завлядяващо сценично присъствие, но и заради увлечението си по брейк танците.
- Оркестър Il Pomo d’Oro
- Якуб Йозеф Орлински – контратенор
- Франческо Корти – чембало и диригент
В програмата: Хендел, Бонончини, Кавали, Хасе